Transgraniczna praca zdalna według nowych zasad
Od 1 lipca br. osoba, która wykonuje pracę poza krajem siedziby pracodawcy w wymiarze do 50 proc. całkowitego czasu pracy, nadal pozostanie ubezpieczonym w kraju siedziby pracodawcy. O ile chodzi o państwo Unii Europejskiej objęte Umową Ramową.
1 lipca 2023 r. weszły w życie nowe regulacje na szczeblu unijnym dotyczące ubezpieczeń społecznych osób wykonujących pracę zdalną z kraju członkowskiego Unii Europejskiej innego niż kraj siedziby pracodawcy. Polska podpisała postanowienia Umowy Ramowej, które obejmą stany faktyczne zaistniałe w krajach będących sygnatariuszami umowy.
Jak było do tej pory
Praca zdalna, w tym praca zdalna z zagranicy, zyskała na popularności w okresie pandemii. W odpowiedzi na wprowadzone w tym czasie ograniczenia w przemieszczaniu się organy UE opublikowały rekomendacje, dzięki którym instytucje poszczególnych krajów członkowskich mogły podchodzić do interpretacji przepisów UE dotyczących koordynacji ubezpieczeń społecznych w sposób uwzględniający specyfikę pracy spowodowaną pandemią. Rekomendacje te rozszerzały możliwość stosowania w trakcie pandemii ustawodawstwa właściwego dla ubezpieczonego tak, aby pozostawało bez zmian także w przypadku innego modelu wykonywania pracy (np. wydłużonej pracy z terytorium kraju UE, który nie był krajem zatrudnienia).
Polska nie wprowadziła własnych przepisów w tym zakresie, tj. wszelkie wyjątki od zasad ustalonych treścią Rozporządzenia 883/2004 o koordynacji ubezpieczeń społecznych były procesowane w trybie wynikającym z art. 16 tego Rozporządzenia (tj. na podstawie uzgodnienia pomiędzy instytucjami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta